Първата ви водолазна екипировка: Ръководство
Полезни съвети за закупуване на водолазна екипировка
За всеки нов водолаз, закупуването на екипировка стои на заден план. Актът, който гласи „Мисля, че моето място е под водата и мисля да се гмуркам сериозно “. Но ако сте наскоро сертифициран, как да вземете решение точно каква екипировка за дайвинг да купите? На пазара има толкова много предложения, а цените не дават много реверанс за грешки…
С нашите съвети и помощта на вашия инструктор ще ви оборудваме за нула време. Може би е най-подходящо ако мислите за закупуване на дайвинг екипировка на две фази: първо, основните неща, от които се нуждаете за комфортно обучение; второ, основните части за поддръжката на живота под вода – регулатор, BCD (жилетка) и компютър за гмуркане – които е добре да купувате, след като имате водолазен сертификат.
Да започнем по ред на номерата:
Фаза първа: Oсновите
Водолазна маска
Овалната маска с едно стъкло на Sea Hunt като в онези стари филми за Бонд е практически реликва. На нейно място, днешно време е пълно с разнообразие от стилове всякакви лица. Вашата работа: да изберете най-подходящата за вас.
Какво прави – Маската създава въздушно пространство пред очите ви, което им позволява да се фокусират под водата. Носният джоб ви позволява да изравните налягането на въздуха в маската си, когато навлизате по-дълбоко.
Какво да търсите – добро водонепроницаемо прилягане към лицето. Нашата практика показва, че този шестстепенен план работи безупречно за пробване на маска:
1. Погледнете нагоре към тавана и поставете маската върху лицето си, без да използвате каишката. Тя трябва да приляга равномерно, без пропуски или дупки.
2. Поставете регулатор или мундщук за шнорхел в устата си. Маската все още се чувства удобно? Някакви пропуски?
3. Гледайте напред. Поставете маската върху лицето си, без да използвате каишката и внимателно/леко вдишайте през носа. Маската трябва лесно да се запечатва върху лицето ви.
4. Повторете теста за вдишване с шнорхел в устата.
5. Ако маската все още работи, регулирайте каишката и я поставете върху лицето си. Уверете се, че джобът за носа не докосва носа ви и че полата (силиконовата отливка) се усеща удобно на горната ви устна.
6. Поставете мундщука на регулатора или шнорхела още веднъж, за да сте сигурни, че лесно може да стигнете носа си, за да изравните налягането при нужда.
Ще намерите цяла гама от възможности за маски, включително със странични, горни и долни отвори за по-широко зрително поле. Някои от тях също имат вентили за прочистване на влязла вода, а други имат възможност за бързо регулиране на ремъка/каишката. Тези опции (и гама от цветови схеми) са въпрос на лично предпочитание – просто се уверете, че избраната от вас маска пасва точно.
Цената може да варира – от 70 до 400 лева за някой по ексклузивни модели
Нашите съвети – Маски със светли поли (силиконови отливки, които прилягат на лицето) пускат повече светлина и като цяло са по-удобни за нови водолази.
Шнорхелът
Формата и приницпа на тази част от екипировката датира от векове и е достатъчно проста:
Една извита тръба, която ви позволява да дишате, докато плавате с лицето надолу по повърхността. Но докато гледате гигантската стена от шнорхели в местния магазин за гмуркане, ще видите изобилие от опции и функции, от които да избирате. Не се притеснявайте. Останете фокусирани върху важното.
Какво прави – Всеки водолаз използва основно шнорхела, за да диша спокойно докато се предвижва на повърхността на водата докато гледа под вода. Шнорхелът позволява на водолаза достъп до неограничено количество въздух, в сравнение с регулатора.
Какво да търсите – Комфорт. Искате мундщук, който да паства добре на вашата захапка/чене, тоест да не чувствате дискомфорт в устата си и диша сухо и лесно. Проблемът е, че повечето опити за поддържане на шнорхели сухи (т.е. да не влиза вода в тръбата, така че да се задавите), също ги правят по-обемни и по-трудни за дишане (сякаш дишате през мрежа).
Добрия шнорхел за вас трябва да е този с добър компромис между лекота на дишането и сух комфорт. Не забравяйте, че колкото по-голям е шнорхелът, толкова повече съпротивление създава във водата. Също така е важно: как шнорхелът се прикрепя към вашата маска. Потърсете траен, но същевременно прост и лесен за работа прикачващ механизъм (шипка).
Цена – от 10 до 150 лева.
Нашият съвет – Вземете прост, основен модел и няма да съжалявате. Аз от години използвам проста и права пластмасова тръбички без никакви специални функции и ви обещавам, че след малко практика (2 часа) във водата ще сте като риба 🙂
Плавници
Рибите нямат крака по простата причина, че перките са най-добрият начин за придвижване във водата. Така че, ако ще ходите на гости при рибите и ще си играете там, имате нужда и от добър комплект перки или плавници.
Фаза първа: Oсновите
Водолазен костюм/Неопрен
Костюмите за гмуркане (наричани в началото костюм за излагане на повишено налягане, а днешно време неопрен) обикновено са изработени от пяна от неопренов каучук (мокри костюми) или подобни на спандекс материали (кожи), понякога с подплата от руно (полиестер).Тук ще споменем, че има два основни вида костюми за гмуркане:
- мокри, за тях ще ховорим основни в тази статия, защото те се ползват за начинаещи водолази
- сухи, те имат съвсем различни характеристики и приложения. Обикновенно се ползват за много по-дълъг или чест престои под водата и/или при по-ниски температури на водата.
Какво правят – Водолазните костюми (неопрени) ви изолират срещу охлаждащия ефект на водата, която охлажда тялото ви 25 пъти по-бързо от въздуха. Дебелината и видът на защита на неопрена зависи от условията на гмуркане. Простите костюми Lycra осигуряват малка топлоизолация, но помагат за защита от ожулвания и ужилвания от медузи и/или корали.
Powered by Go Live Ltd. – Преоткрии света
Коментари