Kite Surf на о.Бали –; корисни совети

gosurf назад

Корисни совети за патување во Бали

змејот сурфање - поени

Статия за списание Kiteboarding …;

Ако сакате да избегате од студот на зимата или едноставно барате уште едно оправдување да карате сурфање преку целата година, патувањето до Бали може да ви гарантира: ветер, сонце, бранови, одлична храна, пријатни насмеани луѓе, уникатни глетки, и меѓународна културна средина или накратко сон авантура. 90% од луѓето го посетиле ова место се чувствуваат како прероден и се врати повторно и повторно.

И покрај прикачам карактер на островот, Бали е слоевитоста и може да се судрите со проблеми. Затоа и решивме преку неколку совети да ви дадеме можност да уживаат на островот и магичен живот на Бали.

kitesurfing

Бали нема репутација како добро место за ветер, но ако му дадете шанса и разбере што всушност може да понуди, гатантирано ќе се забавувате добро.

Следниве совети ќе ви помогнат да го направите следното патување малку полесно и побезбедно.

Најдобро време за посета

Всушност, постојат само неколку ветровити месеци, почнувајќи од мај до септември. Јуни-Јули-Август се најдобар залог, но обидете се да патувате надвор австралиските училишни празници, бидејќи сето тогаш поскапува и на места може да биде доста локација.

кои авиолинии

Проверете Turkish и Qatar Airways. Обично тие имаат најдобрите летови до Бали. лично мислење, дека Турците се подобри како храна, трансфери и комплетна услуга. Најчесто летаат низ Куала Лумпур, Малезија. Катарците пак летаат низ Доха и ако имате подолг престој може да ги искористат предностите на бесплатната екскурзија до пустинскиот град.

Донесување на опремата ви е проблем и најверојатно ќе се заокружи со екстра багаж. Мој предлог е да купите билет на Туркиш ерлајнс, бидејќи обично даваат можност да донесена опремата бесплатно ако таа е единствениот ви багаж за чекиране. Со други зборови ако имате голем торба за спортанта опрема, во кој можете да ставите и личниот багаж нема да има потреба да плаќаат дополнителна. Другата опција е да купите дополнителна тежина, кога се резервира. Резервирање порано ќе ви заштеди многу пари. Тази година Катар предлагаше ранни цени около 450 евро.

Што да земете

Во однос на Змејот крило, советот е да земете поголемите си летала. Можете да забравите за нуждата от 7-ца освен ако не сте местен или живеете там през по-голямата част на годината. За хавайките бих препоръчал 9 и 13-ка, а за twin tip –; 11 и 14.

Не вземайте повече от 3 дъски защото има голям шанс митничарите ще се опитат да изкарат някой друг екстра долар. Ако тоа се случи, ќе треба да договорите глоба, тоа е сосема незаконски, но пак секој го прави. Реално воопшто не ги мешаат за бројот на штиците, кои положите.

Совети за багаж

Земете голема дневна ранец, додека се движите, и ставајте сите ваши тешки работи како перки, и брегастата бар. Останатото може да спакувате во двокреветна торба за сурфање. Аз обикновено мога да вмъкна 2 сърфа и 2 хвърчила, за да тежи около 20 кг.

Совети за пристигнување

Визата е неопходност при влегување во Бали, но от 2 години тя вече се издава на място и най-хубавото е, дека веќе е слободна за доста европски држави, вклучувајќи и Бугарија. Престоят е до месец или 30 календарни дни. Ако сакате да останете подолго ќе мора да плаќаат и да побарате или однапред во Амбасадата или на место во одредени дърважни инстутуции.

Вашият паспорт трябва да е валиден най-малко 6 месеца от датата на влизане в Индонезия и трябва да имате доказателство за преминаване (враќање или преку билети).

Ако немате организиран транфер како дел од вашата хотелска резервација, услугата ще ви струва около 10 долара за Kuta и 12 до Sanur и Nusa Dua.

Сместување

Како што можете да си замислите, во Бали има огромен спектар на сместување. Може да изберете од прекрасните пет одморалишта до едноставни колиби во џунглата. Имате избор да останете во Sanur (источниот брег) или в региона Kuta / Seminyak (западното крајбрежје). Ако сте љубител на рамната водна површина, тогаш дефинирани orientirajte да Санур или Nusa Dua, тъй като там има купища добри места за “;рисуване”; во заливите. Ако сте сурфер по природа и се бара да яхнете брановите, Останете во Seminyak, каде брановите се во изобилство.

Бали има разнообразни помещения за настаняване от $ 10 до $ 2 000 на нощ в зависимост от бюджета ви. Ако сте група пријатели топло препорачувам да си изнајмите куќа. Има уникатен куќи со базен и дворче, на цената на 3 звезден хотел. Мој совет е да заборавите за Кута, бидејќи таму е нешто како сончев брег на островот. Над еден милион скутери Zizas, изболие од хотели и продавници, и непрестајна урбани звуци.

gosurf назад

Каде да карате?

Вятър –; доаѓа од Југо-Исток и е подобро да се тера на Санур, каде што обично е onshorе со умерена сила. Бидејќи ветрот поминува низ сушата се пресова и поотихва додека дојде во Санур. Најсилен е ветер во Кута, каде е offshore зона. Нормален ден в Санур е с около 14 възела вятър, иако може да е подобар, затоа зошто се препорачуваат големи кърчета. Сила на вятъра в Seminyak до Canggu могат да бъдат 15 –; 20 възела в добри дни. Почетниците кайтисти подобро да се придржуваат кон рамните води тип лагуна во Санур или Нуса дова.

Санур

Можете да ја стартувате пред хотел Sanur Beach и Rip Curl Kite School работи таму. Имајте на ум, дека има надомест за користење на нивните капацитети. Училиштето на хотел Bali Kitesurfing е на плажа Kite, лоциран веднаш до хотелската шари. Подоброто локација, бидејќи имате пристап до водата, дури и при голем одлив. Санур нуди навистина голема површина од рамна вода и е иделано место ако учите. Ако сте дојдени главно на одмор и не носите змејот опремата, можете да наемете от училището за около $ 70 на ден. Во близина има и добар змејот продавница ако треба да се купи исчезнати или оштетени опрема. Сопственикот Jankie држи исто ресторан и хотелче ако се наметне.

Nusa Dua

Е долга лента од плажи, каде се наоѓаат многу од 5-ѕвездени одморалишта. Kайта е можен во лагуната во средината на висок прилив и би било добро место да седат ако сте зеле сопругата и семејството.

Постојат интересни места за змејот сурфање во Нуса дова, но во повеќето случаи се препорачува само за искусни кайтисти. Плимата е критичен од оваа страна на островот, па осигурајте, дека знаете што правите, за да избегнете да останете надвор гребен, кога се исуши.

Семинак –; прашина

Е можно да се лета од Bungy Tower по интегритетот крајбрежје до Canggu на секое време. От тази страна вятъра е преобладаващо оф-шор докато не стигнеш до Canggu където вече става side-shore. Тука сурфањето може да е биде прилично сериозен, па не преценуваме нивото на вештини. Често има силни и масивни бранови, што за понапредните ќе биде уникатно искуство, но ако сеуште учите подобро стојте од другата страна во Санур.

Најдоброто место за бранови се е пред бар Ku de Ta, а исто така и пред хотел Grand Balisani Suites. Canggu е доследна бран со целогодишна приствие и целиот ентураж, кој го тера таму. Плажата се менува колку повеќе се доближуваме до Чангу, аголот е се стеснува и ветрот и станува страничен. Најдобро да избегнете Echo Beach, бидејќи ќе има хавајски сурфери во водата, дури и кога е ветровито. Бидете на щрек за гребен во Canggu, кога е одлив. Ова место е соодветно за уиндсърфисти, па не бидете изненадени ако се во вода. Имајте на ум, че вятърът падне около 16:00 часа и брзо брзо станува off-Шор. Не се обидувајте да летате низ целото крајбрежје од Кута и Bungy Tower во Семинайк, бидејќи е премногу Префрлани.

змејот сурфање - goSurf
Kite surf –; goSurf

струјата, които повечето хотели използват е 220 волта с двустранен тънък щепсел. Вкупно донесена нема разлика со Бугарија. Одиш и вклучуваш 🙂

сообраќај

Сообраќајот во Бали е нема никаква врска со овој во Евопа и нема реални правила. Тоа е навистина пресреќен и може да потрае еден час, за да пътуваш 10 км, па придржувајте се кон патување надвор пикови времиња, ако можете. Ще намерите разнообразие от превозни средства и шофьори с лимузини, такси, моторчера, домашна, и хотелски трансфери. Повеќето такси работат стандардните правила и фактурирани на растојанието.

Bemos е уникатна форма на транспорт. Тоа се миниван или патнички бус, кој е преправен како комунални автобус. Тие паркираат надвор повеќето хотели, па разговарајте со возачот и да преговараме за тарифата, која ви одговара. Можете да получите шофьор и гид за деня за около $ 40. Мотоциклети могат да бъдат наети за 4-5$ на ден и е много забавно да се предвижваш като местните из плажните улици. Имајте превдив, дека е доста опасно ако немате искуство со моторите и најчесто ако мислите да патувате на долги растојанија. Препорачувам ако ќе го користите во радиус од неколку километри и не по најпрометните улици. Тази година срещнах около 4 души, кои се вработиле скутери и уништени патувањето поради повреди. Патувањето низ о. Бали е доста полесно, бидејќи къдетои да одете ќе најдете пријателски расположени луѓе, кои се ќе ви дадат совет или помогнат без да очекуваат плата.

возачка дозвола

Ако сакате да ја најмите автомобил или мотор, трябва да сте навършили 18 години и да притежавате Международна шофьорска книжка. Полицијата сака да запира западњаци, за да се обиде да добие парична казна (поткуп), бидејќи немаат потребниот лиценца или некакво чудно правило за движење. Ако тоа се случи, едноставно преговарач за казната и преземете на патот. 50 000 RP обикновено ще стигнат. Гледајте да не им размахване повеќе пари во вашиот паричник, бидејќи ќе сакаат повеќе.

брошурата, со која нема да имате проблем се издава Бугарски Сојуз на возачи. Издава на лице место против околу 20лв.

облека

лесните, воздушеста и секојдневен облека се најдобро практични и ќе откриете, дека природните влакна како памук или лен се најзгодно во често влажните услови на Бали.

Исхрана и пиење

По некое време во Бали, много хора се оплакват от “;Бали коремче”; 🙂 Изобилството од плодови на патот и безбројните ресторани долж крајбрежјето тие прават ненаситна.

gosurf назад
gosurf назад

Валута

Валутният курс тази година е $ 1 = 13,500 IRD.

Timezone Bali GMT+8 или 5 часа напред спрямо България.

Кредитни картички се прифаќаат во повеќето хотели. Најдобар начин да се добие пари е да користите банкоматите и да сте сигурни, дека картичката ќе работи во странство, пред да одите. Избегнувајте мали менувачници, бидејќи е многу веројатно да ве измамат со голема провизија.

за авторот

mm
Evlogi Kirov
Eнтусиаст-приключенец на име Евлоги Бирбочуков, позната меѓу своите пријатели како Оги. Овој тип сака да патува и да бара предизвици во сè, до што ќе се допре. Имал можноста да се доживее од различни авантури и емоции во целиот свет, Евлоги сака да го сподели тоа чувство со светот и најмногу со овие, кои се подготвени. Како гласи познатата будистичка поговорка "кога ученикот е подготвен, наставникот ќе се појави ".

коментари

Оставете Одговор