Длабоко во џунглата и поблиску до природата - сурфање во Саварна, Индонезија

Западна Јава, Sawarna, Индо 2014 GoLive

Длабоко во џунглата и поблиску до природата - сурфање во Саварна

/ Јули-Август 2014 /

Сакам да се заблагодарам на семејството за поддршката и на моите пријатели за тоа, дека секогаш ме надъхвали да правам работите, кои сакам и да бидам себе. Ова е за сите вас, кои во текот на годините сме биле заедно и сме си споделување супер силните моменти, било да е тоа во планините или морињата. Се надевам дека ќе имаме уште многу такви заедно и тие да бидат како се викаше во еден филм "shared":

"Среќата е ништо ако не се дели" 🙂

Од многу време сакав да опишам дел од триповете во некакво кратко разказче, во сосема вообичаен стил, дури на места со грешки од пишувањето, поради фактот, дека не сакам да рецензирани работите последователно. Зборував со многу луѓе (пријатели, познаници) пред да заминам и сите беа супер ентузијастички и надъхани и ми велеа, колку би било кул и тие да дојдат, но како некоја причина ги запираше. Веројатно за некои добра, за други не толку, но секој сам си одлучува. Веројатно јас сум носители од судбината, да бидам таков каков што сум и да имам можност да правам работите, кои сакам.

Нека започна во суштина. Во почетокот, кога сурфање за мене беше зафат на пена на Силистар, слушав расказите на Стоилката за нивниот трип до Сaварна, Западна Јава и навистина бев многу надъхан и си реков, дека кога ми се добие шанса и јас ќе одам таму. Бев направил веќе едно сурфање патување до Индонезија, Бали во дождовната сезона, но некако не бев фасциниран од бранови во овој период од годината. и, по кратка организација решив, че в периода края на Юли –; почетокот на Август 2014, ќе одам во Западна Јава. След кратък разговор с Евлоги Бирбочуков “;Гошето”;, веќе бевме двајца. Во последица Павката, Габи, Слави и Радка се појавија во листови на патници за Саварна. За жал Радка се откажа во последен момент, но како што се вели, секое зло за добро. верувам, дека ќе имаме уште многу такви патувања. Зборував со Крис, Марти и Стоилката, луѓе на кои сум многу благодарен за прелиминарните информации и совети. Тие веќе беа отишле таму, некои дури и неколку пати и помош им беше навистина корисна. Евал пичове!

Западна Јава, Sawarna, Индо 2014 GoLive
Одење на Ибица 🙂

По не долга подготовка на багажот завршивме сите пред мојата канцеларија со сурфање, bodibordove, камери и не толку многу облека. Одевме на место каде што само тие не ни требаат. Одиме по борд-шорцеви, гол и бос. Планот беше да прeспим во Харманли и од таму да продолжиме натаму. Во Истанбул се беше во ред, по лет со многу филмови и чаши црвено вино се најдовме во Куала Лумпур. Нели живееме во глобален свет и Гошето пуштам една слика во социјалната мрежа со коментар од сортата: "Одење на Ибица". Со Слави бевме разлигавили по многу часови без добар сон и само простеехме пред влегување во авионот.

Од Трнка на глог

По лет од 2 часа, ако не се лажам се најдовме веќе во Џакарта. огромен град, за кој не слушнале ништо добро. Досега добро, но на лентата за багажот од Куала Лумпур, нашиот багаж го немаше. Доаѓа да возиме сурфање, а немавме ниту сурфање ниту бодибордът на Слави. кофти ситуација, која доведе до расправија со еден многу корисен локален функционер од аеродромот. Тој се покажа многу одговора, да ама багажа го няма…; тој тврдеше, че ще дойде на 25-ти –; лошо губиме еден ден. Со помош на позитивното размислување на Евлоги Почекавме околу час и пријатно изненадување беше факт. Борд беговете дојдоа со следниот лет од Куала Лумпур откако вработениот тврдеше во почетокот, дека тие се во Истанбул. Или барем јас бев разбрал така :).

Западна Јава, Sawarna, Индо 2014 GoLive
Багажот се најде и започнува вистинската трип

 ;

Следниот чекор беше да се најде такси, што да ни однесе до Саварна. За растојание не можам да кажам, но времетраењето во автомобил требаше да биде околу 6-7 часа. Спазарихме се за 1,5 милиони рупии. Нешто од сортата на 100 евра. За 5 човекот беше добро, не беше голема секира. Изгледа локалните бакшиши не се движат со толку пари во час, со што би се движеле бугарските колеги. Врзани сурфање и тргнавме. Требаше да разменат пари, бидејќи имавме само долари. За прв пат влегов во локална банка и тие ми рекоа, дека не менуваат пари по 12 часа. доста чудно, но какво да правиш –; културните разлики. Не зборуваме за колосална сума, само да објаснам, фиксингът за следващия ден не би трябвало да има нещо общо…;. Както и да е –; по кратка расправија со некој лимон, кој таксиджията нарекуваше "Money Changer" и кој по неколку километри во ѕверски сообраќај, најдов нормална банка. "Money changer-a" се покажа со прст во уста, но за сметка на тоа не запираше да се насмевнам. сепак, како и сите локални. Во банката луѓето беа многу љубезни, знаеја англиски и на мојот поздрав: "Selamat Siang" немаше како да не ни разменат. Со Павката сменив пари и после тешко преминување на еден тегав булевар се најдовме повторно во таксито. До овој момент сеуште не бевме свесни дали бакшишот знае каде одиме. Изгледа и тој не знаеше и постојано гледаше некој смачкана лист со упатства од неговиот шеф.

По неколку часа во такси навлеговме во села, каде не беа виделе многу бели. бакшиши рече, дека сообраќајот на автопатот за Богор е ужасен и ќе поминеме по некакви шано патишта во планината. да, Сепак овие шано патишта се покажаа бескрајна, полни со дупки и некакви локални бандити, кои ужким поправат патот и под таков изговор муфтят пари од автомобилите. Сите им даваа, износите беа неважечки, но беа најмалку 10 локации.

Евал на Павката Кристов за најкул видео, кои секогаш ќе не потсетуваат за тоа шармантна место!

Западна Јава, Sawarna, Индо 2014 GoLive
возачот, кои со мака по 9 часа испотени возење ни однесе до Саварна. Овде ќе истакнам, дека беше муслиман и во тоа време постеа, така че човека не яде нищо и не пи нищо цял ден!

По едно време бяхме изкарали около 6-7 часа в колата и бакшишът ни обясняваше че остават още 25 км. Изглежда и той не знаеше къде отива и питаше всеки къде е Суварна. В последствие 25-те километра се оказаха 60, пътя беше брутален с огромни дупки, а тој очигледно не му е гајле многу и стриже со корпоративната автомобил со 300-та. тој тврдеше, дека автомобилот не е стабилна на 5-та брзина и за тоа цело време тераше со стрелка на вртежомерот во лютеницата. гајле му, колата не е негова, по това хората в България и тук си приличат. За съжаление това ни наду главата и 8-те часа, които пътувахме бяха доста тегави за главите ни. Да не споменавам, че сърфовете постоянно свириха, защото колата нямаше багажник и ги бяхме вързали директно на покрива. Коланите бяха като тетива на лъкове, опънати до ужас. Естествено аз бях в стрес сърфовете да не паднат…; тогава какво ще карам?

Домът, за който не всички мечтаехме

След 8 кошмарни часа се озовахме в Саварна, провинция Бантен, Западна Ява. Посрещна ни домакинът, млад индонезиец на име Андри или нещо подобно и някакви негови приятелчета, които така и не ги разбрахме. Понеже видяхме, какви пари получи бакшиша от шефа си за пътуването до Саварна, решихме да му кихнем едни 100 000 рупии. Човека остана много благодарен и каза да му се обадим и за връщане. Шефа му, му даде някакви си смешни 50 000 рупии –; 4 долара и нещо. А наистина тоя се смаза от карането, да не говорим че му предложихме да остане, а той каза, че трябва да се връща в Джакарта. Ужас пълен, горкият човек.

Западна Јава, Sawarna, Индо 2014 GoLive
Изгледа от верандата
Западна Јава, Sawarna, Индо 2014 GoLive
Собственоръчно монтиран комарник. Дълбокия сън е важен за добрия сърф

На 25-ти беше първия ни ден, в който карахме. Приятни вълни, по прогноза 5-7 фута. Със Слави и Евлоги влязохме. Беше забавно, един вид някаква загрявка. Досега добро, но на следващия ден вълните вече бяха чудовища, имаше серии по над 9 фута. Положението беше на оцеляване, никога през живота си не бях виждал такива планини с вода. Само си мислех да не ме хване големият сет и гребях като луд навътре. Във водата бяхме само аз, Слави и някакъв австралиец –; Роби, той впоследствие ни стана приятел. Павката снимаше, Слави хвана изродски вълни, аз останах капо. Пълен спек. Просто, да си призная се уплаших и реших да не се тествам още втория ден. Слави Михайловски се опитва да укроти силата на океана

На следващия ден нямаше промяна, вълните бяха чудовища, бяхме само аз и Слави, Павката снимаше, но Роби го нямаше и положението беше малко извън контрол. Като българчета не бяхме виждали много такива вълни и оцелявахме. Слави отново хвана някакви луди вълни и реших и аз да се тествам. Тествах една, но се смазах брутално. Под водата така ме търкаля, че не знаех какво се случва, едва успях да изляза и ме удари втората от сета, айде наново под водата! Положението започна да излиза извън контрол и в един момент си помислих, че ще се удавя. хорор, много зле, успях да излезна и със сетни сили успях да изгреба в момент на ужас и панически страх. Вече не бях в импакт зоната и можех да подишам спокойно. До края на сесията само гледах и безславно отидох на детския пик, там където караха местните, Уанди и някакъв негов приятел.

Западна Јава, Sawarna, Индо 2014 GoLive
Слави Михайловски се опитва да укроти силата на океана.
Западна Јава, Sawarna, Индо 2014 GoLive
В моменти като тези, разбираш колко е нищожен човек пред природата. Сепак, сме намерили начин да яхнем вълната и да намерим път заедно.

Уанди е месният спасител, с изрусена коса, както сам наричаше себе си на майтап Саварна Playboy. Уанди беше един от малкото, които знаеха малко английски, но само той си знаеше какво казва. Трудно го разбирахме, но беше добър и усмихнат, може би и малко луд, но нямаше как да разберем по думите му. От това което Роби австралиеца ни разказа, Уанди беше много бедно момче, което има огромно семейство и много хубава сестра. Е така и не я видяхме. Истински син на плажа и морето на който реших да подаря един лиш…; Малко се отпуснах в лирически отклонения…; Та хванах някакви малки вълни и излязох омърлушен. Все пак този сериозен холд даун ми даде много информация и ме накара да се замисля сериозно. Сърфинга в Индонезия нямаше нищо общо с местата, на които бях карал до момента, а смея да твърдя, те не са малко.

Западна Јава, Sawarna, Индо 2014 GoLive
Емоцията е на макс

Наистина сега разбирам защо е мечта на всеки сърфист да отиде в Индонезия. Сърфа беше винаги сутрин, от обяд нататък задухваха така наречените “Trade Winds” и прецакваха вълните. Затова трябваше да измислим нещо, ходихме до една пещера, където местните момчета дълбоко в земните недра пушеха трева, ха-ха. Да поясня, че Индонезия е най-голямата мюсюлманска страна и има смъртна присъда за наркотици. Шерията е в пълна сила тук. В някой провинциии повече от други. В този ред на мисли имамите пееха всеки ден и доста напреднахме с религиозния си арабски и поздравите към Аллах. Доста често се будех нощем под звучните възхвали на имама и „ Alah Akbar”. В общи линии Суварна се оказа доста потно място, където ние, Роби и няколко франсета правихме мястото доста колоритно. Ние бяхме и единствените бели и бяхме основната атракция. На ден поне 30 пъти някакви местни искаха да се снимат с нас. В един момент “Mr.”, “Sir” и всякакви подобни обръщения, те изморяват.

 ;

Западна Јава, Sawarna, Индо 2014 GoLive
Слави умира от кеф.

След няколко дни на спота на Саварна, решихме да отидем да караме някаква тубеста вълна наречена „No name”. Наехме рибарска лодка и заедно с рибарите аз, Слави, Павката, Габи и Роби запалихме натам. Евлоги и Уанди се отправиха в мега задръстване към един друг спот на около 20 км от нас. Пътувах в лодката и си мислих каква е вълната. Бях доста притеснен с оглед на опита от миналите дни. Отиване на спота, рибарите паркират лодката в канала и виждам вълната. Ужасна огромна туба, която зверски трещи и чуваш брутален грохот. Холи шит, започнах да усещам това странно чувство в стомаха. Вълните бяха огромни, Роби и Слави разцепваха и хващаха много вълни. Аз хванах 3 само за цялата сесия, но смея да твърдя, че една от тях беше най-голямата в живота ми. Бях в пълна безтегловност на огромна стена и чувах свистенето на дъската ми. Слави се преби леко на рифа и се одра при един дък дайв. Но като цяло беше поносимо.

Спота много ни изкефи и решихме да отидем там още веднъж, Павката, Габи и Гошето не дойдоха. Павката нямаше как да снима защото рибарите не смееха да вкарат лодката по близо до вълните, за да не я засмучат големите сетове. Беше си на ужас. Габи хвана морска болест и прецени, че е по добре да остане на брега :). Гошето реши да се тества на спота на който беше ходил, но този път с Павката в комбина. Да не изпадам в подробности, филма с връщането им е бил тотален, след брутално чакане в задръствания и подбни. Само си спомням, че пътя беше блокиран от хиляди мотоциклетисти и над тях стърчеше Евлогиевата глава, един истински български исполин. Булгар, Булгар :). Голям респект за Евлоги-Гошето за куража да кара скутера в бруталния трафик след като никога не е карал и след като почти не е разбил бутката на един местен при тръгването, хах. Цялото това стълпновение от народ беше заради края на Рамадана и празника им Мубарак или нещо подобно.

Западна Јава, Sawarna, Индо 2014 GoLive
Резултатите от Рамадана. В това почти забравено селце и по този мост, защото друг достъп до плажа няма, минаха стотици хиляди хора в рамките на една седмица.

За втори път сме на спота. Вече бях малко по-добре подготвен и знаех какво ме очаква. Влязохме във водата и смея да твърдя, че това беше един от най-добрите ми сърф дни в живота, с най-големите и тегави вълни които съм карал. За съжаление Слави хвана много гояма вълна и в последствие беше хванат от другите вълни от сета, които го премазаха на рифа. Рифа му остави доста тегава татуировка и беше принуден да преустанови сърф дейсност за няколко дни. Спотът беше супер стръмна вълна с огромна стена, която на пръв поглед се затваря, но всъщност стои и може да се кара. Дропът е критичен и е желателно да не се пада. Цаката е да не бъдеш прекалено алчен и да пуснеш вълната преди инсайда, защото там става лошо. Супер плитък и режещ, като бръснач риф, който не прощава. За съжаление Слави го усети с гърба си, този път много сериозно. На връщане бях премазан от сесията и спах в лодката под жаркото слънце, устата ми се беше напукала защото нямах много вода и тогава се замислих за корабокрушенците. Трябва наистина да имаш голямо сърце, дух и желание за живот, за да оцелееш. Слънцето беше в пика си, грееше брутално, цялото ми лице и устни бяха изсъхнали. За капак на всичко, трябваше да вдигаме лодката по брега и това се оказа доста изпомпваща задача. От мен течеше пот и се чувствах като някой от робите по корабите едно време. Със супер усилия вдигнахме лодката. Върнахме се на мястото, където спяхме и трябваше да оперирам Слави. Аз бях доктора, Габи медицинската сестра. Промихме раните, той крещя стабилно и после го намазахме с някакво лекарство, което донесе Роби. После трябваше да се преместим, защото беше края на Рамадана и Андри беше обещал стаите ни на други гости. Намерихме си място с доста по-добра храна и по-евтино. Собственичката на мястото Мама Уиди се оказа прекрасна и много блага жена, която много ни хареса. Храната при нея беше много добра за разлика от храната при Андри. Тя беше под всякаква критика. Малко, еднообразна и недостатъчно. Отслабнах стабилно от гадната храна и постоянното потене.

Западна Јава, Sawarna, Индо 2014 GoLive
Късна сърф сесия на залез слънце
Западна Јава, Sawarna, Индо 2014 GoLive
Феноменални залези

След като малко по малко сърфистките редици уредяваха (Евлоги си разцепи крака на един дънер вечерта същия ден) останах само аз :). Станах още докато всички спяха и отидох на спота. Във водата беше Роби и някакви други австралийски чичета. Хванах супер много вълни и се изкефих много. Чувствах се стабилен и адекватен, отново имаше големи вълни, но някак вече знаех какво става и как. Беше супер яка сесия. Накрая хванах една вълна и за малко да стане голяма беля, защото карах супер дълго въпреки падащия тайд. В един момент тя се затвори аз паднах и се озовах на рифа във вода до коленете. За щастие се отървах с леко срязан ляв крак, които после дезинфекцирах с йодасепт и залепих с дък тейп. Ники Танера ми е казал, че бачка много добре. Май е така 🙂

Гледай и гостуването на момчетата при Оги Начев в Дивата муха, където те разказват повече за пътуването си.

http://www.btv.bg/video/action/shows/divata-muha/videos/sarfat-e-prikljuchenie-i-nachin-da-se-sleesh-s-prirodata.html

Исто ќе ти се допадне

змејот сурфање - goSurf
промоција

Змејот-сурфање одмор во Кејп Верде - goSurf Зелено'ртски Острови

Зелено'ртски Острови е рај за спортови поврзани со ветрот. Поради локацијата и островската специфика, местото има многу разннобразни спотови, кои
Африка, Зелено'ртски Острови
12-19.01,2019

КАЙТСЪРФ В Гърция GoSurf ";Lefkadi";

Лефкада е една од најпознатите дестинации за SMO на во Грција. Идеалните ветерни услови, комбинација со широкиот песочна плажа, прават местото
Грција, Lefkadi

Екзотична сърф дестинация ";Никарагуа"; - GoSurf

Додека Бали и Португалија се познати и пренаселен сурфање дестинации, Никарагва, од друга страна, нуди можност да сурфате на напуштен плажи
Никарагва, Централна Америка
365 дена

Запознај о. Бали и да научат да возиш сурфање

Најдобар начин да запознаеш остров Бали и да се научиш да возиш сурфање. Само за 385 евра / недела Самата помисла за
Индонезија, во врска со. поени
целогодишна
Малдивите принцезата - одат во живо
исцрпен

Пловидба и нуркање Сафари - GoDive ";Maldives";

Нуркање и летање со луксузна јахта низ Малдиви совршена комбинација на едно извонредно авантура, нуркање и одмор. Можноста да разгледате
Азија, Малдиви
4-11.02,2018

 ;

 ;

 ;

за авторот

mm
Todor Boyadzhiev
Todor Boyadzhiev a.k.a. the CEO is an adventure enthusiast always searching for the best surf conditions all over the world. Working hard during the day and looking at the forecasts in the night, the CEO is the first freelance ambassador for GOLIVE. With a constant motivation that the best waves are yet to come, Todor Boyadzhiev moves through live grateful and happy.

коментари

Оставете Одговор