Зимен сърф –; Аспровалта, Грција

Најдобар начин да се превчита за следната недела

(Част 1 –; 11.02.17)

Првиот зимски сурфање трип за оваа година. Генерално може и да биде последен, зимските трипове не се толку чести или наскоро ние не одиме многу зимски прогнози поради условите и нискиот ентузијазам. Во оваа врска водата во Црното Море e ладен и решаваме да видиме како ќе се развива прогнозата во Грција до Аспровалта. Местото е блиску, веќе сме го изгреа неколку пати. Знаеме каде се спие, што се јаде, и каде се најсоодветните сурфање метсенца.

На патот кон Грција
На патот кон Грција

Потребно ни 4:30 часа да се доберем до куќата на грчката ни Мама. Мило семејство, што ни пречекува со биричка и алва. Сместуваат ни во халадилник. Јавно и тука, како во Црното Море, зима сè се забарикадирани и станува како во филм со зомби. Јадете полека и мирно во единствената отворена кафана. Супер пријатни грчки гозби. свежи маслинки, Белен модар патлиџан со зачини, и редовните грчка и млечна салата. Риби исто за задолжителни. воопшто, голема гозба и одвај стануваме од масата. добро, дека имаме цела вечер да смело храната.

грчка гозба
грчка гозба

7 часот наутро. Тодор не издржа! Чинеше цела вечер стоел над часовникот и трпеливо чекал да удри часот за сурфање. Како нетрпеливо мало дете, што е купиш од топлиот нов леб и не може или не сака да чека до дома, за да отхапе од крайчето.

Во моментов, в който чува звънеца той скача като войник и се провиква “;Тука има ли сурфери?;, с едно око аз му отговарям “;Има само креватни сърфисти”;.Няколко минути подоцна, секој извршил својата сутришна процедура се товари на колата и тргнуваме во потрага на бранови.

Времето е мирно. кул. +4 степени, со тивок ветрец и одличен изгрејсонце. Од месеци не бев видел изгрејсонцето над водата. недостигаше мојот.

Зимски Surf 11.02,2017
Популярният спорт “;Дървото”;

Одиме директно на Дрвото, популарна сурфање спот во реонот. Таму се чини лежерно, дури и претерано малку, за да влеземе. Брановите се наредени, но со доста мал период и без сила. сетови стануваат, но за поголеми одбори. Кол-центарот работи со полна сила и се пријавуваат условите од 2-3 позиции во реонот. Добиваме важни информации од Алексис. Спрема условите има соодветен спот за возење на плажа Олимпијада. чекаме Алексис, кои доаѓа од Солун и одиме да провериме. На дваесетина километри Атонска ракав. Ветрот веќе поутихнал и се собрале неколку сърфистки автомобили со авантурист во водата. Температурата е 13 степени на водата и 6 на воздухот. Навистина треба да превъзмогнеш, некој удобности на домот, за да си тука и да можете да уживате на ситуацијата.

Морето ни поздрави со бранови до крстот, Одев во различни правци, но претежно во десно. Периодот е мал и ѕидовите се кратки. Вкупно донесена, за да Покар треба доста да се раздадеш. Нешто како мал брат на типичен Силистар, по јужното крајбрежје на Црното Море.

Чувајте брановите Тоше
Чувајте брановите, Тоше!

Сепак, ентузијазмот е на лице и сите сме подготвени да влеземе и да пробаме, што ќе ни понуди морето. Тодор Бојаџиев подготвува нова табла. Розова, со розова лийш, со розова конец за врзување за лийша, со розова восок. Нема како да го пропуштиш во водата! Сите му се кефим.

Момчињата се подготвени Боби, аверчето на Боби и Тошко. Јас и Павле Кристов чилваме уште малку, дека до пред 20 мин. бевме во водата.

Глетката е одлична. Бучавата на урнатиот бранови, пријатните извици на успешно фатена бран, насмевките по зацрвенети од студената вода лица, топлите зраци на сонцето и прелетувањето Галебите. чувства, кои никогаш нема да доживееме ако стоиме дома на каучот и гледаме вообичаените канали, та дури и тие да се Дискавери. Треба да си таму, да осетиш елементите и почувствуваш повикот на природата. Дури и да не можеш да возиш сурфање. Самото присуство тие наплаќаат и дава нов порив за живот.!!!

Кршење вознемири екстремитети во топлиот минерален извор. потполно бесплатно.
Кршење вознемири екстремитети во топлиот минерален извор. потполно бесплатно.

доаѓа моментот, да одлучиме дали остануваме и утре. По кратка анализа на прогнозата одлучуваме да се оддадеме на топлиот минерален извор во регионот и потоа кон планината. Мај таму ќе биде забавно, имајќи предвид слабите бранови и силниот ветер.

Недела ќе биде ден за скијање. (в част 2 –; 12.02,2017)

Исто така ќе ви се допадне

змејот сурфање - goSurf
промоција

Змејот-сурфање одмор во Кејп Верде - goSurf Зелено'ртски Острови

Зелено'ртски Острови е рај за спортови поврзани со ветрот. Поради локацијата и островската специфика, местото има многу разннобразни спотови, кои
Африка, Зелено'ртски Острови
12-19.01,2019

КАЙТСЪРФ В Гърция GoSurf ";Lefkadi";

Лефкада е една од најпознатите дестинации за SMO на во Грција. Идеалните ветерни услови, комбинација со широкиот песочна плажа, прават местото
Грција, Lefkadi

Екзотична сърф дестинация ";Никарагуа"; - GoSurf

Додека Бали и Португалија се познати и пренаселен сурфање дестинации, Никарагва, од друга страна, нуди можност да сурфате на напуштен плажи
Никарагва, Централна Америка
365 дена

Запознај о. Бали и да научат да возиш сурфање

Најдобар начин да запознаеш остров Бали и да се научиш да возиш сурфање. Само за 385 евра / недела Самата помисла за
Индонезија, во врска со. поени
целогодишна
Малдивите принцезата - одат во живо
исцрпен

Пловидба и нуркање Сафари - GoDive ";Maldives";

Нуркање и летање со луксузна јахта низ Малдиви совршена комбинација на едно извонредно авантура, нуркање и одмор. Можноста да разгледате
Азија, Малдиви
4-11.02,2018

 ;

за авторот

mm
Evlogi Kirov
Eнтусиаст-приключенец на име Евлоги Бирбочуков, позната меѓу своите пријатели како Оги. Овој тип сака да патува и да бара предизвици во сè, до што ќе се допре. Имал можноста да се доживее од различни авантури и емоции во целиот свет, Евлоги сака да го сподели тоа чувство со светот и најмногу со овие, кои се подготвени. Како гласи познатата будистичка поговорка "кога ученикот е подготвен, наставникот ќе се појави ".

коментари

Оставете Одговор