Нуркање на островите Раџа Ампат, Индонезија

Раџа Ampat

Најпосакуваните нуркање дестинација

Каде се наоѓа Раџа Ампат?

Раџа Ампат се наоѓа во Западната провинција Папуа во Индонезија, порано познат како Ириан Джая. Раджа Ампат означава “;Четирите царе”;, което е препратка към четирите основни острова –; Misool, Salawati, Тепа и Waigeo.

цар четири-запад-Папуа
Каде се наоѓа Раџа Ampat?

Зошто е толку посебен?

Организацијата за заштита на природата и заштита на природата тврди, дека 75% од морските видови во светот живеат на островите, што прави Раџа Ампат исклучително важна дестинација.

Raja Ampat е една од најубавите дестинации во Индонезија и во светот. Исклучително популарен меѓу нуркачи и може да се каже сон за секој фан на подводниот свет. прекрасна Индонезија

Одговори на вашите прашања за посета на Раџа Ampat, Западна Папуа

Кредити на Пит McGee, Професионална Нуркач Фотограф

Одговори на вашите прашања за посета на Раџа Ampat, Западна Папуа

Историјата на Раџа Ампат?

Името на Раџа Ампат доаѓа од локалната митологија, која раскажува за жена, која открива седум јајца. Четири од седумте јајца се изведуваат и се претвораат во цареви. Истите овие цареви владеат над четири од најголемите острови во Раџа Ампат, а останатите три се претвораат во дух, жена и камен.

Како да планираме патувањето?

Мора да плаќаат такса за влез во Раџа Ампат

Raja Ampat е морски парк и како таков ќе мора да плаќаат такса за влез. Овие пари одат за зачувување и поддрържа на еколошките капацитети во овој уникатен морски парк. Меѓународните туристи плаќаат такса, наречена пИН во износ од 1,000,000 индонезиски рупија или околу $ 85 $. Добивате нешто како билет со важност 12 месеци.

; Можете да го купите однапред, како се поврзеш со туризам информативен центар, Е-: info.blud.uptdr4@gmail.com
; или спрете в туристическия информационен център Waisai на Waigeo –; адреса: Jalan Yosudarso, Siwindores, Waisai.
; Ако престојуваат во одморалиште, хотел, комплекс надоместокот може да биде надоместена од доманиките.
; За деца под 12-годишна возраст влезот е бесплатен.

Одговори на вашите прашања за посета на Раџа Ampat, Западна Папуа

Како да дојдеме до Раџа Ампат?

Повеќето туристи летаат до главниот град на Индонезија, Џакарта, а потоа со внатрешен лет до Соронг, во Западна Папуа. Оттаму се качувате на ферибот до главниот остров Waigeo во Raja Ampat, и стигна до малиот град Wasai. Оттука повеќето хотели и летувалишта ќе ви донесат и ќе ве однесе директно до вашиот небесен шуплините.

Ако патувате во Сингапур, има директен лет до Makassar, а потоа внатрешен лет до Sorong.

летови

; Аеродромот на Sorong е Domine Eduard Osok (SOQ).
; Во Соронг нема меѓународни летови.
; Патување од Џакарта до Соронг без прекачване, (CGK-SOQ) ; авиокомпании: Xpress, Sriwijaya
; През сингапур има директен полет до Makassar и след това вътрешен полет до Соронг –; авиокомпанија: Гаруда
; има и други авиокомпании, кои имаат една станица во Макасар, а потоа лет во Соронг.

такси

Патувањето со такси од аеродром Соронг до ферибот пристаниште трае околу 10-20 минути и чини 100 000 рупија или 8,50 долари

Како да стигнете од Соронг до островите Raja Ampat?

Постојат два вида на ферибот, експресната и бавната лодка, која ќе ве однесе од Соронг до остров Уайджо и град Вајс. Експресниот ферибот трае околу два часа. Бавната чамец трае околу четири часа. Обично фериботите тргнуваат наутро и се во согласност со пристигнувањето на летот, но има и втор подоцна попладне.
Проверете дополнително, бидејќи со зголемувањето на туризмот се повеќе и повеќе фериботи заминуваат од туризам канцеларија на Соронг, лоциран во Jl. Птица Mambruk Remu, (62-951) 23070, 23560

бродови-sorong

Од Wasai до вашиот хотел / одморалиште

Waisai е административната престолнина и големо пристаниште, или со други зборови порталот кон Раџа Ампат. Повеќето куќи за гости и одморалишта, како и јахти за нуркање имаат можност за трансфер од тука. Само да ги информирате однапред.
цар и четири

Каде да остане во Раџа Ампат?

Куќи за гости во Раџа Ампат

Ќе бидете гости на локално Папуа семејство, што ќе ви готви и чисти сеедно сте дел од фамилијата. За младите тоа ќе биде едно неверојатно искуство. Обично домаќините ќе ве однесе од Вајс. Англискиот јазик е доста основен, но со трпение се ќе се разбере. Цената за подобно настаняване варира от $ 35 –; $ 80. Еве една добра статија за се допрете до локалната кулутра и бит

Животот на брод во Раџа Амбат

Најчестиот за нуркачка екскурзија на островите е преку јахта. Обично цената е доста висока од сместувањето во некој од куќите за гости или одморалиштата. Liveaboard опции за одмор

Нуркач и еко туризам

цар четири-центар

Островите нудат широк спектар на летувалишта во форма на цели комплекси од куќи на и до брегот на океанот и од Хотели, со можности за нуркање, спа, прошетки со брод и птицата. Разгледај опции тука.

Одговори на вашите прашања за посета на Раџа Ampat, Западна Папуа

Преди да заминете

Пасош и виза за Раџа Ампат

Вашиот пасош треба да има најмалку шест месеци валидност. Теорија не ви е потребна виза, за да посетите Раџа Ампат. Сепак, многу конзулати ви поттикнуваат пред да одите да проверите конкретно за вашата држава. Не заборавајте да се регистрирате вашето патување со вашата држава.

Здравје и медицина во Раџа Ампат

Земете сите лекови со вас. Единствената болница е во Соронг или на 2 часа пат со брод. Бидејќи повеќето од одморалиштата се користат главно за нуркање, на островите има многу добра прва помош. нема аптеки.
Сонцето е силно, па земете сончање, антисептички крем ако се повредите на корали и земете антибиотска крема за морски вошки.

Најчестите прашање е за таблети против маларија? Во Раџа Ампат има маларија, но ризикот е прилично низок поради оддалеченоста. Многу луѓе прифаќаат Доксициклин, антибиотик, антималариална таблета неколку дена пред да отидат. Повеќето посетите сепак, не уживаат таблети, туку едноставно обилно прскаат со репеленти против комарци.
Користете саргон (мрежа за комарци над креветот) и во близина со долги ракави и долги панталони, особено во зори и самракот, кога натрапници стануваат поактивни.

Секогаш носиме некои антибиотици и лекови против дијареа само за секој случај.

Осигурете се, дека имате официјален листа од вашиот лекар, наведете какви лекови положите во Индонезија и ставете ги во оригиналните пакувања, па царината да не ги конфискуваат.
Прифаќање на лекови на рецепт во други земји?

водата

НЕ се пие в Енкориџ, па пијте само флаширана, варена и обработена. Поради влажноста во подобро да пиете многу вода, така ќе се климатизирани побрзо. Исто така мијте ги забите со флаширана вода и избегнувајте консумирање на мраз.

цар и четири

Патувања и осигурување

Секогаш треба да имате патничко осигурување, особено за време на авантура одмор во оддалечена област.

Парите во Раџа Ампат

индонезиска рупија. Има банкомати во Вајс и Соронг, но не и на островите. Земете доволно пари за сè, што може да ви затреба на островите.

цар четири-запад-Папуа

Мештаните?

Мештаните се многу добронамерни и гостопримливи. Тие сакаат посетителите и би ви помогнале во секоја ситуација. Обично децата и возрасните многу се возбуди кога ќе се судрите со туристи особено, од многу далечни земји со чудни бои и физиономии.

Уште важни факти за Раџа Ампат

времето

Раџа Ампат се наоѓа на екваторот, што значи дека температурата на воздухот е речиси постојана, како дневната просечна вредност е максимум 31 степени Целзиусови или 89 степени целзиусови. Областа има просечна релативна влажност од 83%, па може да чувствува воздухот малку леплива и влажен. Океанот е топол текот на целата година и почволява спокојно пливање по костим за капење.
Декември и јануари се сметаат за влажни месеци. Од средината на јуни до средината на септември тој е доста ветровито и не се препорачува за подолг престој на вода.Одговори на вашите прашања за посета на Раџа Ampat, Западна Папуа

Вода Вода

Да и не. Ако е од локален извор како природен тек, тогаш да. Но инаку водата задолжително се преварява пред да се пие. Повеќето хотели и летувалишта нудат зовриената вода или од питеен источник, па затоа не треба да се грижите и да носите гасен шпорет и тенџериња.

Бидејќи ова е морски-еко парк, последното нешто, што сака некој, е да се види пластични шишиња во оваа девица зона. Затоа многу ретко ќе видите да се разнесуваат пластични шишиња, бидејќи локалните луѓе се гордеат со животната средина. Би било одлично ако имате на располагање филтрирање шише со филтер од јаглерод въхлен.

цар четири-еко-морски-парк

алкохол

Почитување локалната култура и придржувајте кога да пиете алкохол и кога не. Ако сте престојуваат во одморалиште, нема проблем, таму си се пие на стомак. Во принцип можете да добиете пиво (ѕвезда, локалниот Хайникен) во одморалиштата, но најверојатно не и на сите куќи за гости. Пивото во одморалиште чини околу 50,000 IDR или 3,60 американски долари.

облека

независно, дека ќе поминуваат повеќе време во водата со шнорхел или шише, сепак треба да сте свесни, дека ова е конзервативна земја. Соодветна облека во селата е од суштинско значење. Секогаш носете Саронг (нешто како парче ткаенина, што може да се користи како шал и / или полот), за да го покриете рамената. Колената исто така е добро да се покриени ако ќе се шетаат надвор одморалиштето, во знак на почит кон локалната култура.

локален јазик?

;Бахаса”; Индонезиски е најшироко распространет, но многу луѓе зборуваат Папуански дијалект. Англискиот исто се зборува, но ретко и на основно ниво.

Религијата на Раџа Ампат?

Културата е претежно папунска и христијанска. Исламската религија исто се исповеда, како влегува во Раџа Ампат преку трговски практики. Ние ве охрабруваме да не влегувате во црква без дозвола на селаните и секогаш да сте облечете скромно и соодветно.

Културата е претежно папуански и Кристијан, и на исламската религија влезе Раџа Ampat преку трговските контакти. Како од страна на не, никогаш не влезе во црква без дозвола на селаните, и секогаш се облекуваат скромно и соодветно. Види за фустан кодот подолу.

религија-крал и четири

Храна

Рибата е основниот поминак на оваа провинција. Ќе најдете исто ориз, саго, пилешко, темпо и тофу, како и различни зеленчук. На островите нема многу овошје, но од ретките преовладуваат само банани. некои летувалишта, обезбедуваат западна храна за гостите, но лично претпочитам локалните деликатеси. На островите можете да пробате традиционална кујна во подземни печки (види слика).

искусат традиционалната готвење во подземни печки.

Пазаруване &; ноќен живот

Ноќниот живот целосно зависи од вас. Ако сте склони кон купони ќе треба да измисли сопствена програма. За да бидеме целосно искрени по еден ден на нуркање, или пливање со шнорхел или кајак, ќе ви посакав да си лежете и одморете.

Нема ништо специјално за шопинг во Raja Ampat. Кој сака да си купи нешто така, има голем број продавници во Waisai. лизгање, како порталот на Раџа Ампат кон светот, има многу повеќе пазари и продавници, кои може да ја посетите на пат кон дома.

риба-во-крал и четири

клучни Факти

област: Западна Папуа
Главен град: Uasai
географија: Архипелаг од 1500 островот со џунгли и зашеметување морски еко-парк.
населението: приближно 49, 048 (јануари 2014 година)
површина: 40 000 км² земјиште и море
влада: Претседателска Демократска Република,
државен глава: президент Joko “;Jokowi”; Widodo; Шеф на државата и шеф на владата
интернет: да речеме, дека е луксуз. има одморалишта, кои немаат пристап до интернет, но не потпирајте, дека квалитетот и брзината се како на запад. Најдобро да си купите локална SIM картичка на аеродромот по пристигнувањето. Осигурете се, дека телефонот ви е отклучен!
електрична енергија: Повеќето места имаат сопствени генератори. 220-240Volt 50Hertz

Забава на островите

познатиот нурне место-крал и четири

Неспоредлив извор на информации е сајтот Останете Раџа Ampat, кој сеопфатно опишува најдобрите места за посета и активности. Прекрасно сајт со одлични информации.

нуркање

нуркање во Раџа Ampat

Кредити на Пит McGee, Нуркач професионален фотографr

; Можеби најдобро место за нуркање, имајќи предвид, дека покривот над 80% од сите морски жители, кои може да се судрите на глобално ниво. Секој еден нуркач сонува да го посети.
Нуркање во Раџа Ампат, Западна Папуа, нова Гвинеја
Сајтови за нуркање и шнорхел

Šnorheling

цар четири-нуркањето

Место №1 во светот според рејтинг на CNN,
; можете да се пливате насекаде; водата е толку чиста, а рибите се бескрајно многу.

Посета на локални острови

музика-крал и четири

кајак

Kayak4conservation

Набљудување на Птиците

Раджа Ампат е известен с “;Райските птици”;, се наоѓаат на островите Уайджо и Батанта, Црвената рајските птица на островите Waigeo и Gam, и Kofiau Monarch и Paradise Kingfisher на остров Kofiau, както и Wugeo’;s Bruijn’;s Bush Turkey се едни од најретките суштества и можат да се видат со вистинскиот водач.
Симон Коломсусу http://www.stayrajaampat.com/ultimate-raja-ampat-guide/guides/simon-kolomsusu/
Бени Mambrasar http://www.stayrajaampat.com/ultimate-raja-ampat-guide/guides/benny-mambrasar/
Френки Mambrasar ; http://www.stayrajaampat.com/ultimate-raja-ampat-guide/guides/franky-mambrasar/
Павле Sauyai ; http://www.stayrajaampat.com/ultimate-raja-ampat-guide/guides/paulus-sauyai/

Може да ви се допадне и

Нуркачка сафари во Колумбија - GoDive ";Malpelo";

Нуркање во Малпело - нашиот личен фаворит! островот (врв на подводна планина) се крева од водата во средината на Тихиот
Malpelo, Колумбија
7-17 Окт. 2019

Куба - Градините на Кралицата - GoDive ";Cuba";

Куба е коцка! економски сиромашни, но културно богати; видливо претерани, но архитектонско величествени; грешен, но истовремено чудно возбудуваат. кубанската
Градините на Кралицата, Куба, Хавана
09.03,19-16.03.19

Запознај о. Бали и да научат да возиш сурфање

Најдобар начин да запознаеш остров Бали и да се научиш да возиш сурфање. Само за 385 евра / недела Самата помисла за
Индонезија, во врска со. поени
целогодишна
Малдивите принцезата - одат во живо
исцрпен

Пловидба и нуркање Сафари - GoDive ";Maldives";

Нуркање и летање со луксузна јахта низ Малдиви совршена комбинација на едно извонредно авантура, нуркање и одмор. Можноста да разгледате
Азија, Малдиви
4-11.02,2018

 ;

за авторот

mm
Evlogi Kirov
Eнтусиаст-приключенец на име Евлоги Бирбочуков, позната меѓу своите пријатели како Оги. Овој тип сака да патува и да бара предизвици во сè, до што ќе се допре. Имал можноста да се доживее од различни авантури и емоции во целиот свет, Евлоги сака да го сподели тоа чувство со светот и најмногу со овие, кои се подготвени. Како гласи познатата будистичка поговорка "кога ученикот е подготвен, наставникот ќе се појави ".

коментари

Оставете Одговор