GoSki Пантене и продорот на Резньове, Витоша

Свеж снег Touring - Витоша - ОДАТ ВО ЖИВО

Снегот ни изненадување повторно, но овој пат пријатно

Еден задоцнил подарок од зимата

/ 22.04,2017 /

Свеж снег Touring - Витоша - ОДАТ ВО ЖИВО

Поглед кон Софија. Градот е потонат во ниска облачно или смог? Вие како мислите?

По повеќе од еден месец топло време. Луѓето почнаа да се подготват за летото. Гледаат се авантурист со кратки ракави и кратки гаќи. Самиот јас мислев да прибирам сето зимно на темно во плакарот и да почнувам по сериозно да влегувам во форма за пролетно-летната алпинист сезона. И одеднаш цела недела студ и дожд. Оној ден дури и снег си захвърча во Софија и како се разбудив колата имаше едни 2-3 сантиметри.

Никој не очекуваше зима да се врати

Свеж снег Touring - Витоша - ОДАТ ВО ЖИВО

Е да ама цела недела времето е доста динамична и постојано не може да погодат стабилно
време. Или има силен ветер, или густа облачно и ниска видливост. А да тргнеме денес, а да тргнеме утре и се нешто не ни се допаѓа. Кифленско звучи, но не мислам, дека некој сака да го удира силен и студен ветер или да не може да види ништо од 2 метри далечина. Едноставно нема да се накефиш на планината и на атмосферата.

Fresh snow Touring –; Vitosha –; ОДАТ ВО ЖИВО

Е да ама денес 22.04.2017 уцелихме. не само, дека уцелихме добро време, но и еден ангажман пропадна, та немаше како да пропуштиме новиот снег и прозорецот во атмосферските услови. Ѕвони ми вчера вечерта Алекс и испоставува, дека и тој е намотан. Ако треба да сум чесен, не верував, дека ќе се вклучи, бидејќи последните неколку дена директно беше болен. Но снега…;снегот по ден два ќе се стопи, па нема што да се моткаме и боледуваме стануваме рано и одиме кон планината.

Свеж снег Touring - Витоша - ОДАТ ВО ЖИВО
Двајца од групата одлучуваат да минат под лифт на зајакот. Момците добро забележуваат навявката во лево и заобиколуваат од далеку.
Свеж снег Touring - Витоша - ОДАТ ВО ЖИВО
Тоа Борче ли е? не можам да ви кажам со сигурност, но на пролет ќе сфатите 🙂
Свеж снег Touring - Витоша - ОДАТ ВО ЖИВО
Штипки од можеби стара ограда, кои во денешен ден само се борат со ветрот.
Свеж снег Touring - Витоша - ОДАТ ВО ЖИВО
Романски лифт
Свеж снег Touring - Витоша - ОДАТ ВО ЖИВО
По неколку дена ветер и врнежи, скрежа беше превзел постройката. Всушност не знам како се вика и за што се користи, но сигурно е дел од метеоролошките комплекс на Црн Врв.
Резньове Витоша 22.04,2017 - ОДАТ ВО ЖИВО
Изглед към “;Резньовете”;. В ляво по-широкото ребро се казва “;Бадилето”;. А това в ляво е “;Централно”; ребро.

 ;

Се јавив на Никола, и испоставува, дека тој е формирал цела чета за саботата наутро. Планот едноставен. Средба на Драгалевци. Опремени на Алеко и од таму до горна станица на Лале 2, каде ставање булевар. Тоа е јасно, вклучуваме и ние во четата. Е нема таков Би требало. Еве малку снимки, со што се надевам барем малку да ви пренесат во оваа Нарнија. Целосно зимска слика во Софискиот двор, Витоша. Можеби најдобро, што може да понуди нашата престолнина. Достапна планина и тоа над 2000 метри на една рака (автобус) растојание. Нема да ви занимавам повеќе. Едноставно се кефете на сликите и посетувајте почесто задниот си двор!

црни Врв - Витоша 22.04.17 - ОДАТ ВО ЖИВО
Тука застанавме за да тргнеме ремените и да се подготвиме за спуштање. Видливоста кон платото беше одлична. Сина и јасно небо, но на изток към “;Резньове”; беше магла.
Свеж снег Touring - Витоша - ОДАТ ВО ЖИВО
Пак овие седишта или приврзоци. Не знам зошто, но многу ме импресионира како Мразот полепва по сето.
Свеж снег Touring - Витоша - ОДАТ ВО ЖИВО
Горна станица на Лале 2. Сина и јасно небо и мирно време. Без грам ветер. Единствено се слуша како ние квичат низ снегот и како Мразот паѓа од нерешените седишта.
Свеж снег Touring - Витоша - ОДАТ ВО ЖИВО
иако, дека Алекс е болен решава да тргне напряко и да истера сите секрети со тешко дишење.
Резньове Витоша 22.04,2017 - ОДАТ ВО ЖИВО
Близък план на “;Резньове”;. Додека се спушта, малку пред да го фатиме коридор, видяхме в подножието на реборото “;Бадилето”; качувач бандаж да се подготват. Дано се накефили, дека видливоста беше лоша и немаше поглед да се поправам.
Свеж снег Touring - Витоша - ОДАТ ВО ЖИВО
Дел од лифт пред горна станица на Лале 2. Не знам што и зошто, но секогаш сум се кефил како Мразот превзема ништо, што е исправена во највисоката планина. Ако не беа покриени со крупен снег сигурно никогаш немаше да ги снимам.

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

 ;

Исто се ви се допадне

ново

Ски одмор во Бугарија - GoSki ,,МУРИТЕ Клуб Хотел';';

БЕСТ планински КЛУБ ХОТЕЛ ЗА 2012 год. Омилено место на многумина уште од 2008г., познат тогаш како White Fir Valley,
Банско, бугарија
зима 2018/19

Ски одмор во Бугарија - GoSki Пампорово

Повелете во издвоени-Хотел "проследување Ризорт" к.к. Пампорово, за да го поминете незаборавен одмор со вашето семејство или да споделите специјални
бугарија, Пампорово
зима 2018/19

Ски во Француските Алпи - goSki ";Les 3 Valleys";

Les 3 Vallées® e најголемата ски зона во светот и опфаќа светски познатите ски одморалишта Courchevel,Вал Торенс, Meribel, Les Manuires,
Crouchavel, На 3 Долините, Meribel, Вал Торенс
зима 2018/19

Ски во Италија - goSki ";Val di Sole";

Прекрасна ски одмор во долината Вал ди Соле, Италија ... многу снег! Благодарение на својата единствена локација меѓу највисоките врвови на
Val di Sole, Италија
23.02-02.03,2019

Ски во Австрија - ски, СПА И УЕЛНЕС ";goSki Bad Kleinkirchheim";

Без разлика дали ски, аикидо, ски трчање, спуст со санка, зимски туризам, или уметничко мраз - зима во Бад Клайнкирххайм
Bad Kleinkirchham, Австрија
зима 2018/19

Ски одмор во Франција - GoSki ";Serre Chevalier";

Serre Chevalier е еден од најпознатите и посетувани од Бугари летувалишта во Француските Алпи. Уживајте ски одмор со
Serre Шевалие, Француски Алпи
2-9.02.19
промоција

Ски во Италија - GoSki ";Dolomites Super Ski";

Екслузивна ски вакацния во Италијанските Алпи, Доломити, Вал ди Фаса. Докажано најубавата планина во светот! Место познато со неверојатни најубавите
Доломити, Вал ди Fassa, Италија
зима 2018/19
ски одмор во Австрија
промоција

Ски одмор во Франција - GoSki ";Les 2 Alps";

Les 2 Alps е еден од најпознатите и посетувани од Бугари летувалишта во Француските Алпи. Уживајте ски одмор
2 Алпите, Француски Алпи
зима 2018/19

Ски вакацния во Франција - GoSki ";Val Thorens";

Ски одмор во највисокиот алпски одморалиште во Европа, Вал Торенс. Францускиот одморалиште е дел од Les 3 Valleys и популарните
Вал Торенс, Француски Алпи
24-31.03,2018

за авторот

mm
Evlogi Kirov
Eнтусиаст-приключенец на име Евлоги Бирбочуков, позната меѓу своите пријатели како Оги. Овој тип сака да патува и да бара предизвици во сè, до што ќе се допре. Имал можноста да се доживее од различни авантури и емоции во целиот свет, Евлоги сака да го сподели тоа чувство со светот и најмногу со овие, кои се подготвени. Како гласи познатата будистичка поговорка "кога ученикот е подготвен, наставникот ќе се појави ".

коментари

Оставете Одговор